What's Hot
Editor Choice

Hacı Nasır Camii

1570’de mescit olarak yapılan bina 1680 yılında bir mimber konularak camiye dönüştürülmüş, 1812 yılında da bugünkü haline getirilmiş. Kurtuluş savaşı sırasında ciddi hasar görmüş olan cami 1923 yılında onarılmış. Külah kısmı yıkılan minare halkın kendi imkanlarıyla yeniden yapılmış. Burmalı gövdesiyle bu minare gaziantep’deki özel minarelerden birisidir.

Siiyah ve pembe kaplamalarla süslenmiş mihrabın iki yanında balkon şeklinde çıkıntılar  bulunur. Bu çıkıntılara duvar içinden birer merdivenle çıkılır. Mimber olanı kırmızı mermerden diğeri  ahşapdan yapılmış. Prof. Dr. Nusret çam’ın yazdığına göre 1972 yılında mimberin yanında yeşil ve kırmızı renkli, etrafı altın sırma işlemeli bir sancak asılıymış. Bu sancağın fransız savaşında türklerin kullandığı sancak olduğunu ancak onarımdın sonra yerine konulmadığını yazıyor.

Müezzin mahfili de diğer gaziantep camilerinde olduğu gibi kapının üstünde yer alıyor. Gaziantep’deki en zengin kalem işlemelerine sahip bu mahfil, günümüze kadar ulaşmış.Yorum yapın