What's Hot
Editor Choice

Zeynep Hanım Mansion

Özgün sokak dokusu korunmuş olan mahallede konaklar ve evler yöresel kalkerli taşlardan inşaa edilmiştir.

? Tarih kokan konakta mistik atmosferi fazlasıyla hissedersiniz. 100 yıllık mazisini taşlarında barındıran konakta  2 adet suit, 12 adet standart oda mevcuttur.

? Müzeyi andıran lobi, dinlenme odası, mağara, 80 kişilik restoran, şarap evi ve avlu yani hayat bulunuyor.

? Odalarda, LCD TV, kablosuz internet, banyo ve klima yer almaktadır.

 

ParkAntep – Harikalar Diyarı

108 bin m² alanı ile dünyadaki benzerlerini aratmayacak güzellikte su oyunları, uçan halıları, korku tünelleri, dağ rallisi, Alp treni ve birçok eğlence alanı ile küçük büyük herkesin ?Harikalar Diyarı.?

Allaüddevle Camii

1480-1515 yılları arasında hüküm süren dulkadirli beyi alaüddevle bozkurt bey’in yaptırdığı cami adını yine alaüddevle bozkurt bey’den alır. Halk arasında “alidola” olarak da bilinir. Bu caminin mimarı bilinmiyor. Yeniden yaptırılan caminin mimarı ise armenak, ustabaşısı kirkor’du. Alaüddevle cami 1898’i takip eden yıllarda yıkılmış, daha sonra antep’in ileri gelenleri yenisini yaptırmıştır. Mahalli araştırmacı hulusi yetkin caminin yapılışıyla ilgili şu sözleri söyler;

Cami çok eskimişti, yıkılmak üzereydi. Cami ahali tarafından yıkıldı ve imece usulüyle tekrar yapıldı. Şöyle ki; o zaman antep’in 32 mahallesi sıraya kondu. Her mahalleden en az ikiyüz kişi o gün davul, zurna, bayraklarla gelir, akşama kadar çalışır, akşam da yine tekbir getirerek evlerine dönerlerdi. O zaman ben de 12 yaşındaydım. Ben de bu düğünde bulundum ve çalıştım.”

İnceoğlu Budeyri-Elbeyli Han

Han, plan ve süsleme benzerliği nedeniyle 1890 tarihli kürkçü hanı ile aynı yıllarda inşa edildiği tahmin edilmektedir. Bu nedenlerle büdeyri hanın 19.yüzyılın sonlarında yapıldığı düşünülmektedir. Osmanlı han mimarisi içinde tek avlulu, iki katlı hanlar grubuna girmektedir. Klasik osmanlı han mimarisinin birçok özelliklerini üzerinde toplayan eser, sabunhane  ve han olmak üzere iki bölüm halinde inşa edilmiştir. Her iki bölümün üst katındaki mekanlar, yolcuların ikamet etmeleri amacıyla yapılmıştır. Sabunhane ile hanın birer müstakil cümle kapısı mevcut ise de ikinci katta ara bir geçitle birbirine bağlanmıştır. Bu plan özelliğiyle, gaziantep’teki hanlar içinde tek örnektir. Hanın zemin katında, içte kareye yakın üstü açık bir avlunun etrafında, sıralanan muhtelif hacimler, ön cephede ise dışa açılan tek katlı dükkanlar mevcuttur. Doğudaki mekanların arkasında iki bölümlü ahır yer alır. Sabunhane kısmı, biraz çarpık dikdörtgen plana sahip olan iç avluyu kuzey ve doğu taraflardan revakla kuşatmakta olup, diğer mekanlar da bu hacme açılırlar. Avlunun üzeri, üstten kiremit ile kapatılarak sabunhanenin daha temiz olması sağlanmıştır. Çeşitli müdahaleler gören yapı günümüze kadar ayakta kalabilen sayılı hanlardan biridir.

Emine Göğüş Gaziantep Mutfak Müzesi

1905 yılında yapılan Kethüdazade İbrahim Göğüş Efendi Konağı 2007 yılı içerisinde ?Emine Göğüş Gaziantep Mutfak Müzesi? olarak restore edilmiştir.  2008 yılında teşhir tanzimi yapılarak müze ziyerete açılmıştır. Antep mutfak kültürünün önemli bir örneği olan yuvarlama yemeğinin yapılması, kış gecelerinde eskiden tandır başında bastık, sucuk, ceviz vb yenilmesi ve içecek kültürünün tanıtılması amacıyla kahve-mırra pişirilmesi-içilmesi konuları Antep yöresine özgü kıyafetler giymiş mankenler yardımıyla canlandırılmaktadır.  Antep yemek malzemesinden mutfak araç gereçlerine, yöresel yemeklerimizden içeceklerimize ve erzakların saklanmasına varıncaya değin mutfak kültürümüz detaylıca anlatılmaktadır.  Müze yerli ve yabancı olmak üzere 1 yıl içerisinde 255 bin kişi tarafından ziyaret edilmiştir.